Maraton dla bystrzaków – Tere Stouffer Drenth

Moje pierwsze skojarzenie przy kontakcie z „Maratonem dla bystrzaków” to streszczenie lektur szkolnych. Niby przydatne, niby użyteczne, jednak to droga na skróty i niepełne, zdawkowe informacje. Całe szczęście było to całkowicie błędne skojarzenie.

„Maraton dla bystrzaków” reklamuje hasło „Tylko pół roku systematycznego i solidnego treningu pozwoli Ci przebiec maraton!”, więc jest pozycja skierowana raczej do początkujących adeptów biegania, do debiutujących maratończyków.

Całość wydawnictwa jest logicznie podzielona na rozdziały, w tekście często są odnośniki do szerszego wyjaśnienia powtarzających się zagadnień w innych miejscach książki. Książkę można czytać zarówno od deski do deski, jak i wyszukując interesujących nas zagadnień. Książka zaskoczyła mnie ilością przydatnych informacji, porad i ciekawostek.

Maraton dla bystrzaków” opisuje cale spektrum tematów związanych z bieganiem począwszy od wyjaśnienia, czym nie jest maraton, poprzez mentalne podejście do biegania, sprzęt biegowy, miejsca do biegania, rozciąganie (cenne informacje!), starty aż do sposobów na radzenie sobie z kontuzjami.

Książka jest przejrzysta, najważniejsze informacje pogrubione lub umieszczone w ramce. Dodano również znaczniki na marginesie „zapamiętaj”, „wskazówka”, „anegdota” i „żargon”. Przydatna rzecz. Dodatkowo jest szereg wartościowych zdjęć obrazujących pożądane postawy oraz częste błędy techniczne.

Podsumowując, mimo początkowo sceptycznego nastawienia do tej pozycji, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony treścią tego wydawnictwa. Książka jest napisana lekkim, łatwo przyswajalnym językiem. Moim zdaniem warto przeczytać dzieło Tere Stouffer Drenth i zaglądać do niego wielokrotnie po cenne wskazówki, których można znaleźć całe mnóstwo. Polecam zarówno początkującym jak i osobom pragnącym pogłębić konkretne biegowa zagadnienia.

Tere Stouffer Drenth jest pisarką oraz biegaczką. Zajmuje się pisaniem na temat sprawności fizycznej i aktywności na świeżym powietrzu. Ma nadzieję, że w ten sposób skłoni ludzi w różnym wieku i z różnym poziomem kondycji do podjęcia wyzwania i poprawienia swojej sprawności fizycznej. Jest także autorką książki Marathon Training For Dummies*.

*źródło: http://dlabystrzakow.pl/autorzy/tere-stouffer-drenth,dreter.htm

Jacek Janusbiegam od czerwca 2013 roku. Zacząłem by rozładować skutki rzucenia papierosów. Pierwszy trucht trwał całe 12 minut. Początki były naprawdę trudne. W październiku 2014 roku po przebiegnięciu ponad 2000 km będę debiutował na królewskim dystansie w Poznaniu.

Leave a Comment