Styczeń-Luty 2014

W styczniowym numerze Biegania znajdziecie reportaż o losach polskich maratończyków. Pokolenie Huruków i Niemczaków w ciągu 12 lat biło dziewięć razy rekord Polski. Potem nastąpił czas wielkiej mizerii, bo na kolejne bicie czekaliśmy aż 13 lat! Co oni porabiali w tym czasie?

Na przełomie lat 80. i 90. Polska mogła się pochwalić kilkunastoma maratończykami na światowym poziomie. To czas startów Jana Huruka, Antoniego Niemczaka, Wiesława Perszkego, Jerzego Skarżyńskiego, Ryszarda Misiewicza; wśród nieco starszych byli Zbigniew Pierzynka, Ryszard Marczak, Bogusław Psujek, a wśród młodszych Sławomir Gurny, Leszek Bebło, Karol Dołęga. Ten ciąg nazwisk i sukcesów skończył się mniej więcej w połowie lat 90. Potem nastało ponad dziesięcioletnie „prawie nic”, przerwane praktycznie tylko wyczynami Grzegorza Gajdusa. Tamto pokolenie w ciągu 12 lat 9 razy biło rekord Polski. Co się stało z wielkimi maratończykami z tamtego okresu?

WYWIAD: Wioletta Frankiewicz

Olimpijka z Aten (2004) i Pekinu (2008), 14-krotna Mistrzyni Polski, rekordzistka kraju w biegu na 3000 m z przeszkodami i 5000 m w hali, brązowa medalistka Mistrzostw Europy w Goteborgu 2006 – Wioletta Frankiewicz – została mamą. Wraca do sportu po blisko rocznej biegowej abstynencji. Na łamach Biegania powiada o swoim powrocie do biegania po ciąży. Radzimy także świeżo upieczonym mamom, jak bezpiecznie wrócić do sportu.

AKADEMIA BIEGANIA: 2014 – Rok Konia

Jakie biegowe plany na 2014 rok mają profesjonalni biegacze? Sprawdź, jakie zawody muszą znaleźć się w kalendarzu: co trzeba zobaczyć, dokąd pojechać?

TRENING:

Bieganie zimą – jak biegać po lodzie, jak po śniegu i co zrobić, żeby nie zamarznąć? Ania Pawłowska-Pojawa pyta specjalistów i biegaczy.

Plany treningowe do półmaratonu:  trener Karol Nowakowski podpowiada, jak prawidłowo rozłożyć siły w przygotowaniu do wiosennego półmaratonu i przedstawia plany, które mają pomóc w przygotowaniu do pokonania 21,1 km na trzech różnych poziomach – w czasie około: 1:45, 1:30 i 1:20.

Treningowy plan minimum: wyjeżdżasz na urlop, ferie zimowe i zastanawiasz się co zrobić żeby nie odbiło się to negatywnie na Twojej biegowej formie? Podpowiadamy jak zrobić trening biegowy na plaży i jak wpleść narty w plan dnia.

ZDROWIE: Długość ma znaczenie
Jedna nóżka bardziej: czyli jak objawia się różnica w długości nóg, skąd się bierze i jaki ma wpływ na bieganie?
Z fizjoterapeutką Agnieszką Kruszewską-Senk rozmawia Kuba Wolski.

ĆWICZENIA W PARACH:
Trening siłowy we dwoje. Razem raźniej robić pompki. Piotr Tartanus z Boot Camp Polska pokazuje jak wzmocnić mięśnie zapraszając do wspólnego treningu swoją drugą połówkę.

Spis treści:

6 Forum
8 Radość biegania
10 Felieton: A żeby was bolało!
12 Tu i teraz: Zobacz, co słychać w świecie biegania
14 Kalendarium
16 Świeża krew: przedstawiamy młodych, zdolnych zawodników: Paulina Mikiewicz
18 Elita opowiada
20 Wyprawa: eteryczny Beskid Niski
32 Rok konia: sprawdź, co wydarzy się w 2014 roku
36 Powrót do biegania. Wywiad z Wiolettą Frankiewicz
40 Polar Circle Marathon
46 Zima w mieście. Jak trenować, kiedy na dworze ciemno i zimno?
50 Jedziesz na urlop i co z treningami?
53 Na łyżwy: trening biegowy na ślizgawce
54 Plan treningowy: przygotuj się do półmaratonu w osiem tygodni
58 Trening we dwoje
60 Zdrowie: Jedna nóżka bardziej, czyli o różnicy w długości nóg
62 Żywienie: złap równowagę kwasowo-zasadową
64 10 cm ponad chodnikami – test Garmina FR620
66 Test: Skechers Go Bionic Trail: buty na polskie drogi
69 Gadżety
70 Deus ex machina
72 Egzotyka
74 Biegówki
76 Obieżyświat: Maraton w Porto
80 Polska w biegu
86 Skrzynia biegów
90 Życiówka
93 Triathlon: czy wypływanie ma sens?
95 Okularki
96 Rower: trening kolarski zimą
98 Drużyny tri
100 Trenażer. Zrób trening z sensem
102 Zawodnik miesiąca
104 Dzień próby – 15 lutego
106 Psychologia: zachowaj balans