Grudzień 2013

Siła to wielkość fizyczna będąca miarą oddziaływań fizycznych między ciałami. Jednostką miary siły w układzie SI jest niuton – N. W grudniowym numerze magazynu BIEGANIE siłą zajmuje się zatem N – Nagórek Marcin, który zabiera się za analizę „siły biegowej” od poziomu oddziaływania pojedynczych włókien mięśniowych.

Temat numeru: Siła, to nie to samo, co siła – lektura obowiązkowa przed zimową pracą nad siłą biegową!

Nie jestem biegaczką spełnioną

Przy okazji 35. PZU Maratonu Warszawskiego Markowi Troninie udało się porozmawiać z Wandą Panfil – mistrzynią świata w maratonie z 1991 roku. Pani Wanda opowiada o swoim wyjeździe do Meksyku, o braku wsparcia w Polsce, o zwycięstwach w największych maratonach, o niespodziankach podczas współpracy z meksykańskimi zawodnikami i o życiowym niespełnieniu – braku medalu olimpijskiego.

Nie widzę przeszkód

Wielu pozytywnie nakręconych i mocno zmotywowanych biegaczy nie widzi przeszkód w realizowaniu swoich celów, swojej pasji. Lecz ONI naprawdę nie widzą przeszkód – przeczytajcie o niewidomych i niedowidzących reprezentantach Polski – medalistach igrzysk paraolimpijskich, z którymi… nie mielibyście żadnych szans, na żadnym dystansie.

Karpackie wyzwanie

Łuk Karpat pokonywali już inni, niektórzy ponad 30 lat temu, jedni samotnie, jeszcze inni w ramach dużo większych wypraw obejmujących góry całej Europy, ale Wojtek, Szymon i Krzysiek jako pierwsi postanowili ten symboliczny łuk napiąć cięciwą Dunaju i dodatkowo spłynąć prawie 1000 km z Bratysławy do rumuńskiej Orsovy. W dodatku zrobili to najszybciej w historii!

Odrobina lata w środku zimy…

Portugalia, Hiszpania, Krym, a może Kenia? Kuba Jelonek opowiada o popularnych wśród zawodników elity destynacjach na zimowy obóz treningowy. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że trening w ciepłym klimacie ma wiele zalet.

Pierwsze kroki na biegówkach – technika klasyczna

Michał Horodeński odkrył przed nami w poprzednim numerze tajniki nazewnictwa i stosowanych skrótów zarówno w sprzęcie, jak i w technikach jazdy, a tym razem radzi, jak stawiać pierwsze kroki w biegówkowym stylu klasycznym.

Poza tym w numerze:

Radość biegania …8
Listy …10
Tu i teraz …12
Fotokalendarium …13
Elita opowiada …14
Infografika …16
Młodzi mają głos: Patryk Piotrowicz …17
Sprzęt: Gadżety …18
Felieton …22
Sprzęt: Egzotyka …23
Sprzęt: Deus ex Machina …24
Akademia biegania: Kultowe biegi zimowe ….30
Obieżyświat: Marathon du Medoc …32
Zdrowie: Temperatura w służbie regeneracji …34
Wywiad: Technika biegu: zmieniać czy nie?…58
Trening: Zepnij poślady …60
Zdrowie: Środki przeciwbólowe …70
Pierwsze kroki: Zima biegacza …72
Pierwsze kroki: Immunodieta …74
Dieta: Tyjemy w święta: fakt czy fikcja …76
Polska w Biegu …80
Skrzynia biegów …86
Życiówka: Katarzyna Żbikowska-Jusis …90
Triathlon …91