Maraton Wokół Jeziora Sulejowskiego

Ruszyły zapisy na Maraton Wokół Jeziora Sulejowskiego. Jest to pierwsza edycja biegu zaliczanego do biegów ultra w naszej okolicy. Dystans do pokonania to 50km na nogach lub na rowerze. Dodatkowo organizator przewidział bieg na dystansie 10km. Start i meta 13 września 2014 w Sulejowie (Hotel Podlasztorze). Więcej informacji na http://www.bikeorient.pl/maraton/

Dla biegaczy będzie to niecodzienne wyzwanie i sprawdzenie granic własnej wytrzymałości w kilkugodzinnym biegu. W rywalizacji rowerzystów główną rolę będzie odgrywała szybkość. W całości znakowana trasa zaprowadzi zawodników w malownicze zakątki wybrzeża Jeziora Sulejowskiego, wciąż dzikie i przez niewielu odkryte. Rozlewiska Luciąży, atrakcyjne zatoki jeziora, nadbrzeżne wydmy i piękne sosnowe lasy to tylko niektóre z elementów krajobrazu, które będą podziwiać uczestnicy imprezy.


Zapisy dostępne są na stronie na http://www.bikeorient.pl/maraton/form_maraton.php

Jezioro Sulejowskie należy do największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce. Rozciąga się na długości ok. 17 km i posiada zróżnicowaną szerokość od 200 m do ponad 2 km. Łączna długość linii brzegowej akwenu to niemal 60 km. Zalew Sulejowski jest zbiornikiem płytkim. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 11,3 m natomiast jego średnia głębokość to 3,3 m. Przy normalnym poziomie piętrzenia (NPP) powierzchnia Jeziora Sulejowskiego wynosi 19,8 km2 a pojemność 75,1 mln m3. NPP to najwyższy eksploatacyjny poziom zwierciadła wody w okresach poza wezbraniami, który znajduje się na wysokości 166,6 m.n.p.m. Okresowo występują wahania poziomu wody i może on maksymalnie obniżyć się o 4,6 m w stosunku do normalnego poziomu piętrzenia. Ziemno-betonowa tama w Smardzewicach ma długość 1200 m, wysokość 15 m i szerokość w koronie 10 m. Działa tu elektrownia konstrukcji przepływowej o mocy 3,4 MW.

Leave a Comment