Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W zeszłą niedzielę (01.03.2015r.) w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Po części oficjalnej odbył się bieg na dystansie 1963m, który nawiązuje do daty śmierci Józefa Franczaka „Lalka”, Żołnierza Wyklętego zamordowanego w 1963 roku. Bieg stanowił symbol pamięci i formę rodzinnego udziału w uroczystościach, dlatego podczas biegu pomiar czasu nie był dokonywany. Pierwszą kobieta na mecie była Ola Głowacka, drugą Martyna Mateja, a trzecią Ewelina Kempa. Wśród mężczyzn pierwszy do mety dobiegł Jan Wychowałek, drugi był Kacper Krzysztofik, a na trzecim miejscu zameldował się  Kamil Strzębski. Podczas zapisów do wyboru był medal lub koszulka.

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Wydarzenie niesie silne przesłanie patriotyczne oraz może być ciekawe dla osób w każdym wieku. Bieganie staje się coraz popularniejsze, jednak w tej imprezie atrakcje towarzyszące biegowi, takie jak: pokazy grup rekonstrukcyjnych czy rodzinna gra terenowa sprawiają, że uczestnikami projektu stają się także osoby niebiegające. Zaangażowanie w projekt potwierdza, że idea i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj wciąż żywe i aktualne. [źródło: tropemwilczym.pl]

W uroczystościach wzięli udział oczywiście członkowie Piotrkowskiego Klubu Biegacza ENDORFINA wraz z rodzinami i znajomymi :)

Józef Deląg - trener akcji Biegam Bo Lubie

Józef Deląg – trener akcji Biegam Bo Lubie

Zdjęcia możecie zobaczyć na stronie epiotrkow.pl

Leave a Comment