Wiosenny Test Coopera

Zapraszamy na Test Coopera, który przeprowadzimy w najbliższa sobotę o godzinie 9:30 na ul. Żwirki 6. Więcej na temat testu dowiecie się od trenera BbL Krzysztofa Byzdry (dr nauk o kulturze fizycznej AWFiS Gdańsk, trener przygotowania motorycznego, trener I klasy lekkiej atletyki). Zajęcia w Piotrkowie Trybunalskim poprowadzą trenerzy BbL – Justyna Tralińska i Józef Deląg.
Próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej nie tylko sportowców, ale wszystkich zainteresowanych bieganiem. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu. Założeniem testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej mierzonej wynikiem biegu przez 12-minut. Badania laboratoryjne Coopera wykazały, że właśnie taki wysiłek biegu z maksymalną szybkością koreluje bardzo wysoko (r=0.90) z bezpośrednim pomiarem VO2max dokonanym na bieżni mechanicznej. Bieg wykonujemy w jednakowych warunkach (na bieżni lekkoatletycznej), zarówno pojedynczo, jak i grupowo (dodatkowy czynnik motywacyjny).
Co to oznacza dla nas, którzy rozpoczynamy przygodę z bieganiem? Pokazuje nam jaki dystans jesteśmy w stanie pokonać w czasie 12 minut na początku naszej przygody z bieganiem. Jest to informacja, motywacja do dalszych ćwiczeń, żeby po jakimś czasie znowu uczestniczyć w teście i sprawdzić na ile się poprawiliśmy. Pamiętajmy, że jeżeli poczujemy się mocno zmęczeni, kontynuujmy kolejne metry marszem, ponieważ liczy się pokonany dystans. Trenerzy będą informowali Was co jakiś czas, ile minut zostało do końca biegu. Jak już wiemy, na stadionach lekkoatletycznych, gdzie odbywają się nasze zajęcia, okrążenie wynosi 400 metrów, a więc łatwo będzie obliczyć pokonany dystans. Trenerzy przedstawią nam tabelki, gdzie będzie można sprawdzić, w zależności od płci i wieku, jaki osiągnęliśmy wynik. Pamiętajcie, że jest to informacja dla Was, która ma motywować przede wszystkim do „walki ze sobą” w celu poprawy wyniku przy kolejnej próbie. Jak można się domyślać, po przebiegnięciu 12 minut trenerzy w określony sposób oznajmią koniec czasu i wówczas zatrzymujemy się w danym miejscu. Do liczby pokonanych okrążeń dodajemy metry z pozycji, na której się znajdujemy.
Cooper przedstawił następujące równania w celu wyliczenia VO2max z 12- minutowego testu:
VO2max=35,79 x (dystans w milach) – 11,29 1 mila=1609 m