“Urodzeni biegacze” Christopher McDougall

urodzeni-biegacze-mcdougal-christopherCaballo Blanco, Biały Koń, człowiek-widmo. Krażą o nim różne historie, choć nie wiadomo czy ta postać istnieje naprawdę czy to zbiór legend. Christopher McDougall, dziennikarz “Men’s Health”, biegacz amator przeczesuje góry w Meksyku, szukając człowieka o pseudonimie Caballo Blanco, choć wyruszając na wyprawę nie ma pewności czy ów istnieje czy to jedynie element miejscowego folkloru. A jeśli, to gdzie i kiedy można go  spotkać? Czy ktoś z nas pojąłby się takiej wyprawy? Po wielu dniach poszukiwań w górach Sierra Madre, niedaleko Barranca del Cobre-Miedzianego Kanionu, udaje się w końcu znaleźć tajemniczego Caballo Blanco. Mimo początkowej niechęci, to spotkanie daje początek wspaniałej historii opowiadającej o dążeniu do celu oraz spełnieniu największego marzenia…

Christopher McDougall opisuje historię w którą zamieszanie jest między innymi tajemnicze plemie biegaczy – Tarahumara, najlepszych długodystansowców świata. Książka ta opowiada w jaki sposób losy kilku wybitnych biegaczy splatają się w jedym miejscu i czasie, tworząc najbardziej niesamowity wyścig świata. Jednak sam wyścig to tylko przysłowiowa wisienka na torcie. Całe wydawnictwo to zbiór historii różnych ludzi, od włóczęgi po naukowca Harvardu, których wspólnym mianownikiem jest bieganie. Z książki można wydobyć wiele ciekawych i praktycznych informacji, zarówno historycznych, biologicznych jak i kulturowych. “Urodzeni Biegacze” zachęcają do refleksji choćby na temat co raz to lepszych systemów amortyzacji w biegowych butach. Czy na pewno są one tak dobre dla nas, biegaczy? Czy dzięki temu łatwiej uniknąc kontuzji? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce.

“Urodzeni Biegacze” to świetna pozycja dla biegaczy, osób lubiących literaturę przygodową i całe garście ciekawostek z różnych dziedzin. Książka napisana lekkim, łatwym do czytania językiem, nie wiadomo kiedy docierasz to jej punktu kulminacyjnego, zaraz po tym jest ostatnia strona. Pozostaje niedosyt, to już koniec? Tak szybko? Szkoda, wielka szkoda. Takie uczucia towarzyszą zawsze bardzo dobrym książkom, a historia opowiedziana przez Christophera McDougalla taką jest.

O autorze:
Christopher McDougall jest byłym korespondentem wojennym Associated Press. Trzykrotnie był kandydatem do nagrody National Magazine. Oddaje się bieganiu pośród farm amiszów na Pensylwańskiej wsi i tam też mieszka.

 

Leave a Comment