Biegaj z odblaskami, bądź widoczny!

W okresie jesienno-zimowym zmierzch zapada wcześniej i czasami zwykła droga powrotna z pracy lub szkoły odbywa się w ciemnościach, przy ograniczonej widoczności. Taka sytuacja zagraża bezpieczeństwu poruszających się wzdłuż drogi oraz przechodzącym przez jezdnię. Jeżdżąc samochodem codziennie ponad 140km zaobserwowałem, że pomimo wejścia w życie przepisów, które nakładają na nas obowiązek noszenia elementów odblaskowych, praktyka wygląda zupełnie inaczej. Problem leży w tym, że dopóki nie zdamy sobie sprawy z zagrożenia lub nie przeżyjemy bezpośrednio sytuacji zagrażającej naszemu życiu lub zdrowiu nie widzimy takiej potrzeby aby oblepiać się odblaskami. Niestety nie raz byłem świadkiem sytuacji, w której rowerzysta czy pieszy pojawia się znikąd. Gdyby miał element odblaskowy, widoczny dla pojazdów, emitujących światło lub sam byłby źródłem światła wówczas taki obiekt na drodze byłby widoczny z daleka i jest czas na to aby zachować bezpieczną odległość.

W przypadku biegaczy, sprawa wygląda na szczęście lepiej, choć i tak znajdą się tacy, którzy na nocne wybiegania zakładają szare lub czarne dresy i kurtki, które w żaden sposób nie są widoczne na chodnikach lub ulicach. Dobrym kierunkiem jaki obrali producenci odzieży dla biegaczy jest umieszczanie elementów odblaskowych, które odbijają światło emitowane przez samochody. Bieganie po zmroku daje dużo radości ale bezpieczeństwo jest równie ważne jak rozgrzewka przed treningiem.

Ujarzmianie nocnego biegacza

Ujarzmianie nocnego biegacza

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 31 sierpnia, każdy pieszy poruszający się po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie element odblaskowy. Taki wymóg wprowadza nowelizacja kodeksu drogowego z 26 lipca 2013 r. Piesi, którzy poruszający się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla nich lub po chodniku zwolnieni są z obowiązku noszenia odblasków. W strefie zamieszkania pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Policjant może nałożyć na nas mandat za brak odblasku w wysokości nie przekraczającej 500zł. W ustawie nie ma zapisów dotyczących rozmiaru i rodzaju elementów odblaskowych. Mogą to być wszelkiego rodzaju przedmioty, które można przyczepić do ubrania, opaski na rękę czy nogę, kamizelki odblaskowe takie jak mamy w samochodach lub zwykłe smycze. Oczywiście pamiętajmy o wielkości odblasku, tak aby był widoczny dla innych uczestników ruchu. Zalecenia Policji są takie, aby umieszczać je na wysokości kolan, dłoni czy też w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

Endorfina już zawczasu o to zadbała i przygotowała dla naszych członków koszulki techniczne, które spełniają wszystkie opisane wyżej kryteria. Nasza klubowa koszulka posiada elementy odblaskowe z przodu na piersi, z boku na rękawach oraz z tyłu na plecach. Na piersi znajduje się logo Endorfiny wraz z nazwą Klubu.

Oficjalna koszulka Piotrkowskiego Klubu Biegacza ENDORFINA (przód)

Oficjalna koszulka Piotrkowskiego Klubu Biegacza ENDORFINA (przód)

Logo Piotrkowskiego Klubu Biegacza ENDORFINA

Logo Piotrkowskiego Klubu Biegacza ENDORFINA

Z tyłu koszulki znajduje się kardiogram przedstawiający biegaczy, który nawiązuje do akcji serca, które nadaje rytm naszemu życiu. Poniżej znajduje się nazwa Klubu oraz napis o jakim zdecydował członek klubu.

Oficjalna koszulka Piotrkowskiego Klubu Biegacza ENDORFINA (tył)

Oficjalna koszulka Piotrkowskiego Klubu Biegacza ENDORFINA (tył)

Nadruki wykonane zostały w technologii, która odbija światło. W ten sposób jesteśmy widoczni na drogach. Podczas projektowania koszulki aspekt bezpieczeństwa, czyli widoczności na drogach oraz wygoda użytkowania stanęły na najwyższym poziomie. Kolor niebieski i biały to barwy Piotrkowskiego Klubu Biegacza ENDORFINA. Członkowie Endorfiny, którzy wybrali minimum pakiet B, otrzymali koszulki, które prezentują się bardzo sympatycznie – zawierają nazwę wymyśloną przez biegacza :) Endorfina dała swoim członkom możliwość umieszczenia na plecach, poniżej kardiogramu dowolny napis, którym zazwyczaj jest imię lub nazwisko. Koszulka pomimo dużej eksploatacji i częstych prań zachowuje swój nadruk w postaci niezmienionej.

Napis na koszulce (w pakiecie członkowskim B lub C)

Napis na koszulce (w pakiecie członkowskim B lub C)

Podczas wieczornych treningów, gdy biegniemy chodnikiem lub ulicą, dla samochodów nadjeżdżających z przeciwka lub jadących z tyłu, stajemy się ruchomym obiektem, którego nie sposób jest teraz nie dostrzec :)

Oficjalna koszulka Piotrkowskiego Klubu Biegacza ENDORFINA (tył)

Oficjalna koszulka Piotrkowskiego Klubu Biegacza ENDORFINA (tył)

Z boku na rękawach znajduje się adres naszej strony internetowej klubendorfina.pl

Rękaw koszulki zawierający adres strony internetowej

Rękaw koszulki zawierający adres strony internetowej

Pamiętajmy, że po zmroku osoba ubrana w ciemny strój, widziana jest przez kierującego pojazdem z odległości wynoszącej ok. 40m. Biegacze, którzy mają na sobie elementy odblaskowe, stają się widoczni nawet z odległości 150m. Dzięki temu kierowca jest w stanie wyhamować i bezpiecznie ominąć biegacza. Bądźmy widoczni na drogach!

Paweł Makulskipreferuję nocne bieganie, szczególnie podczas pełni księżyca. Bieganie jest dla mnie stylem życia, sposobem na oczyszczenie i odrodzenia ciała i ducha. Motto życiowe – dopóki walczysz jesteś zwycięzcą – sprawdza się nie tylko w bieganiu ale i w życiu codziennym.

Leave a Comment